UWAGA na fałszywe e-maile o „Zamiarze wszczęcia kontroli skarbowej” oraz podrabiane faktury z sieci komórkowej

Bank Spółdzielczy w Chojnowie ostrzega przed fałszywymi wiadomościami e-mail informującymi o „zamiarze wszczęcia kontroli skarbowej”, których odbiorca proszony jest o przygotowanie dokumentów wymienionych rzekomo w pliku dołączonym do wiadomości.

Otwieranie załącznika lub wysłanie odpowiedzi do nadawcy stanowi poważne zagrożenie, ponieważ może spowodować zainfekowanie komputera szkodliwym oprogramowaniem lub przekazanie danych podatnika nieuprawnionym osobom.

Urzędy skarbowe nie są autorami takich wiadomości i co do zasady nie informują drogą mailową o wszczęciu kontroli.

Należy zwrócić uwagę, że korespondencja mailowa kierowana przez urzędy skarbowe wysyłana jest wyłącznie z adresów o domenie „gov.pl”.

Analogicznie w ostatnim czasie pojawiła się kolejna fala ataku w postaci fałszywych maili informującymi o fakturze od sieci komórkowej Play, które mają załączony plik zawierający wirusa – trojana, którego celem jest przechwycenie kontroli nad zainfekowanym komputerem oraz uzyskanie rzechwycenie dostępu do danych dostępowych do kont bankowych. Należy zwrócić uwagę, że nadawcą wiadomości nie jest firma P4, lecz bliżej nieokreślona osoba, która wysyła maile z domeny gmx.com lub gmx.de. Sama wiadomość również nie zawiera wszystkich danych, jakie znajdują się w prawdziwej informacji mailowej przesyłanej przez sieć Play, np. o numerze telefonu zawartym w załączonej fakturze.

Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności przy otwieraniu wszelkich załączników i wcześniejsze sprawdzenie autentyczności pochodzenia wiadomości.

© 2009-2020 Bank Spółdzielczy w Chojnowie. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: MELLO Studio